Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Opavský OSTROJ má vlastní med. Včely chová přímo ve svém areálu

Opavský OSTROJ má vlastní med. Včely chová přímo ve svém areálu

(Tisková zpráva) Udržitelné a ekologické projekty mají v opavské strojírenské firmě OSTROJ zelenou. Včelstvo našlo svůj domov v klidné části areálu firmy, které mu zajišťují vhodné podmínky pro chov. Péči o včely má na starosti zkušený včelmistr. Včelí med poslouží jako drobná pozornost pro zákazníky a obchodní partnery.

 

Po instalaci vlastní fotovoltaické elektrárny je včelstvo dalším krokem k podpoře ekologických projektů. „Dlouhodobě se snažíme kultivovat i nevýrobní prostory areálu a včelstvo je pro nás další možností, jak toho dosáhnout. Včely jsou také skvělým indikátorem stavu životního prostředí, o které se snažíme dlouhodobě pečovat," říká Vojtěch Trochta, člen správní rady společnosti OSTROJ, duchovní otec projektu a sám dlouholetý včelař.

 

Ve včelích úlech, které jsou umístěné v klidné části výrobního areálu pod lípami vedle samočistícího jezírka, které rovněž slouží jako požární nádrž, se nachází úly pro pět včelstev. Vzhledem k umístění včelstev uvnitř areálu opavské firmy byl zvolený pro chov mírný kmen včely medonosné kraňského typu. Z důvodu zakládání nové včelnice má každé včelstvo i jiný původ svých královen.

 

„Včely létají do vzdálenosti přibližně pět kilometrů od svého stanoviště a v tomto prostoru mají v areálu výrobního závodu a jeho okolí k dispozici širokou škálu kvetoucích rostlin," vysvětluje František Borový, zkušený včelař a včelmistr v OSTROJi, a doplňuje. „Máme tu lípy, zahrádkářské osady, zemědělské polnosti, městské parky a lesy, takže včely mají dostatek potravy pro produkci medu."

 

Péče o včely zahrnuje například pravidelné kontroly stavu včel, udržování dostatečného včelího prostoru úlu k potřebám včelstva, starost o okolí včelnice, šetrné vytáčení medu a zpracování včelích produktů, přípravu na zimování včelstev nebo jejich případné léčení proti chorobám.

OSTROJ očekává, že vyprodukuje 20-50 kg medu ročně. Med bude sloužit jako dárek pro zákazníky, dodavatele a obchodní partnery firmy.Fotogalerie