Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

 

 

Zpět

KOMENSKÉHO ŠKOLA HROU ANEB ROBOTIKA BAVÍ

Vytvořeno: 26. 05. 2015

Firmy na Opavsku potřebují desítky techniků, ale z opavské průmyslovky jich letos vyjde pouze třicet. Každá strojírenská firma hledá svůj lék na tento problém, OSTROJ a.s. nechce léčit, nýbrž šíří nákazu - dlouhodobě se snažíme předškoláky, školáky i studenty nakazit náklonností k technice.

Loni jsme se zaměřili na základní školy. Šest vybraných jsme zapojili do projektu, zakoupili stavebnice LEGO MINDSTORMS Education EV3 včetně doplňků, školní verzi SW Solid Edge a 3D myši i 3D tiskárnu. A hurá do hraní/učení! 

V květnu pozvala ZŠ Otická tyto základky na návštěvu, aby zde formou tzv. workshopu představili děti své roboty a ukázali, čemu všemu se již naučili, jak rozumí robotice a co je nejvíce baví.

Součástí workshopu byla také mini soutěž robotů pod dohledem naší odborné poroty – Honzy Hartmanna a Tomáše Moslera – konstruktérů z divize Důlních strojů.  Zadání bylo jasné. Roboti museli projet trasu vyznačenou čárou, vyhnout se překážce a na konci čáry vydat zvukový signál.

Porota hodnocení neměla vůbec jednoduché. Potvrzují to i slova Tomáše. „Vybrat vítěze bylo těžké, protože většině soutěžních robotů se povedlo splnit všechna soutěžní kritéria. Proto jsme museli přihlédnout k dalším aspektům, jako byly například konstrukce robota, přídavné funkce, způsob a plynulost pohybu po soutěžní ploše“.   

„Workshop jsem vnímal jako příjemnou zkušenost. Strašně mě potěšilo nadšení a zápal dětí do robotiky“, říká druhý porotce Honza.

Workshop měl pozitivní ohlas i mezi učiteli kroužku robotiky. Za všechny cituji slova pana učitele Jaromíra Musila ze ZŠ Velké Heraltice. „Musím říct, že jsem byl nadšený z diskusí, výměny zkušeností a dá se říci i bouřlivých debat týkajících se samotné realizace jak robotiky, tak začlenění grafického programu Solid Edge do výuky. Osobně toto setkání vnímám jako velice přínosné. Byla zde cítit soutěžní, ale i přátelská, pracovní a hlavně inspirující atmosféra. Děti byly nejen diváky, ale i aktivními aktéry soutěže, kreativními konstruktéry a programátory, kteří rádi ukáží, co v nich dřímá“.

Nyní pořádáme exkurze do OSTROJe, ať vidí, že v tom "hraní", programování, konstruování a tvoření, mohou pokračovat i v dospělosti, pokud si vyberou správnou školu. Ať mají v povědomí, že strojařina už dávno není špinavá práce a že strojaři obsluhují moderní automatizované provozy.

A jestli se nám v této „nákaze k technice“ daří? Letos se na "Strojku" přihlásil téměř trojnásobný počet žáků, než mohu vzít a na technické střední škole si budoucí učně mohou také vybírat.
Následujte nás
Copyright © OSTROJ a.s., 2012. | Mapa stránek
OSTROJ a.s. - významný výrobce důlních strojů a dalších strojírenských produktů s více než 70-ti letou tradicí výroby.
design by EVici tvorba www stránek a e-Shopů, System pronájem e-shopu UPgates